K šálke čaju

Autor: Veronika Velitšová | 16.9.2013 o 16:30 | (upravené 16.9.2013 o 16:37) Karma článku: 4,38 | Prečítané:  196x

Kráčam starým schodiskom. Stŕme, drevené schody vŕzgajú pod mojimi krokmi. Celú mojú pozornosť  púta dokonale opracované zábradlie. Závan chladného vzduchu preniká z pootvorených dverí na jeho konci. Z toľkého ticha ma prepadla náhla ospalosť. Nezastavujem sa. Nedočkavo idem ďalej a napakon vstúpim dovnútra.

Oslepí ma prudké svetlo. Vysoké police, naplnené až po samí okraj. Toľko rôznych farieb, tvarov a možností až sa mi z toho zatočila hlava. Vôňa starého papiera, aj toho čerstvo potlačeného miešajúca sa s vôňou orchideí na parapetách. Hodiny na stene, tikajúce tak hlasno. Pevené väzby či papierovné obaly. Od tých najtenších po tie najhrubšie. Knihy. Nemožné prečítať všetky. Ale také lákavé.

Prechádzam prstami po zaprášených hranách a snažím sa nesúdiť obaly. No nedá sa tomu úplne vyhnúť. Toľko príbehov a nielen tých v knihách. Zmiešané pocity a akýsi náhly príval radosti. Postavy vystupujúce zo stránok. Toľko ľudí, listujúcich v nich predomnou. Neviem si vybrať. Prešla som ich už desiatky. Zaujala ma až táto. Nevýrazná. Nečakane ukrytá. Kožený obal bez ilustrácie. Hneď cítim, že si dnes so sebou odnesiem práve ju.

Keď vychádzam von prší. Dôkladne ju skryjem pod svoj kabát. Nemám dáždnik a tak sa rozbehnem medzi studené kvapky. Bežím okolo kaviarne. Nakuknem dnu a vidím ľudí. Čítajú. No nie sú to knihy. Čítačky kníh. Trochu ma z toho zabolí pri srdci. Až doma si spomeniem na to, čo celý čas chránim pod kabátom.

Sadám si do hojdacej siete na dvore aj s pohárom ľadového čaju. Prvé stránky čítam s nedočkavosťou. Dej ma úplne pohltil. Oči mi začínajú klipkať a ja zaspávam. Snívam. Snívam o detstve, o písacom stroji, o kvapkách dažďa. Určite sa zo sna usmievam. Zobúdzam sa a naozaj prší. Utekám dnu zatvoriť okná. No jedno nechám pootvorené - to moje, do sveta, kde nič nie je nemožné.

Zajtra pôjdem opäť dreveným schodiskom v ústrety novému príbehu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Firmy nutne potrebujú ľudí, z Ukrajiny im ich vláda dovoliť nechce

Na jar minister práce Ján Richter hovoril o možnosti vpustiť na náš pracovný trh ľudí z tretích krajín v odvetviach, v ktorých to bude potrebné.

EKONOMIKA

Právnici, ktorí radili pri predaji Eurovey a príchode Číňanov

Právnické firmy pre SME a The Slovak Spectator ukázali top obchody, pri ktorých radili.

ŠPORT

Za Slovanom stále cítiť pachuť vytunelovaných harvardov

Medzi majiteľmi je dodnes firma zapletená do tunelovania harvardských fondov.


Už ste čítali?